Od marca 2007 w placówkach oświatowych Gminy Stoczek Łukowski są prowadzone punkty biblioteczne - początkowo trzy (w Toczyskach, Kisielsku i Szyszkach). Obecnie w strukturach Biblioteki działa osiem Punktów Bibliotecznych.
Oficjalne otwarcie miało miejsce 28 listopada 2005 r. Zaproszono przedstawicieli Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie im. H. Łopacińskiego, przedstawicieli Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łukowie im. H. Sienkiewicza, lokalne władze oraz dyrektorów szkół. Biblioteka od początku swojej działalności - jako jedyna instytucja kultury Gminy Stoczek Łukowski - miała "rozszerzony" zakres działania. Do zadań placówki - oprócz zadań statutowych - należała organizacja różnego rodzaju uroczystości i festynów (również o zasięgu powiatowym), prowadzenie dokumentacji fotograficznej gminy, stworzenie i prowadzenie Gminnej Ewidencji Zabytków, prowadzenie świetlic dla dzieci w wieku przedszkolnym itp.
Z dniem 01.09.2012 r. Biblioteka zmieniła swoją siedzibę, przeprowadzając się do pięknego, nowego budynku Centrum Społeczno-Kulturalnego w Starych Kobiałkach o pow. 240 m2, z tarasem pełniącym funkcję sceny oraz zapleczem rekreacyjno sportowym o pow. 0.9 ha.
Od II połowy 2018 r. Biblioteka podwoiła powierzchnię lokalową dzięki sali widowiskowej, w której znajduje się m.in. widownia na 155 osób, profesjonalna scena o pow. 60 m2 z zapleczem oraz poczekalnią dla aktorów. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, łącznie z windą umożliwiającą dostęp na scenę.
Obecnie budynek GBP w Starych Kobiałkach ma powierzchnię 691 m2 oraz zaplecze rekreacyjno-sportowe o łącznej pow. 0.9 ha (letnia czytelnia/altana, plac zabaw, boisko, siłownia zewnętrzna, parkingi itp.)
Od II połowy 2022 r. w strukturach Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach działaja Filie Biblioteczne w Jedlance (ul. Warszawska 5) oraz Starej Prawdzie (Stara Prawda 32)
W zbiorach Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach można znaleźć:
- książki
- czasopisma,
- zapisy wspomnień uczestników walk partyzanckich
- dokumenty życia społecznego (zaproszenia, plakaty, ulotki, broszury)
- dokumentację fotograficzną z najważniejszych wydarzeń gminy od 2004 r.
- papierową wersję Gminnej Ewidencji Zabytków oraz Kroniki Gminy Stoczek Łukowski.
Od dnia 01.12.2015 r. został uruchomiony katalog elektroniczny MAK+ a od 2017 r. elektroniczny system wypożyczeń.
W ramach współpracy z placówkami oświatowymi z terenu Gminy Stoczek Łukowski, Biblioteka uruchomiła Punkty Biblioteczne, które są obsługiwane przez bibliotekarzy szkolnych. Obecnie działa 6 Punktów Bibliotecznych w Zespołach Oświatowych gminy Stoczek Łukowski.
Placówka posiada czytelnię internetową na 1 stanowisko, dwa stanowiska do korzystania z cyfrowej wypożyczalni publikacji naukowych ACADEMICA oraz dostęp do Wi-Fi. Czytelnia internetowa czynna jest w godzinach pracy biblioteki i można z niej korzystać bezpłatnie.
Od samego początku - zgodnie z założeniami i wizją władz gminnych bibliotekę charakteryzuje i wyróżnia wielokierunkowa działalność kulturalna i edukacyjna. Do zadań statutowych realizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną, obok działań związanych z gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów należy także organizowanie różnego typu imprez popularyzujących edukację, wiedzę, tradycje i kulturę, we współpracy z placówkami oświatowymi, wieloma instytucjami i stowarzyszeniami.
Biblioteka jest zauważana na szczeblu wojewódzkim, czego potwierdzeniem jest nagroda im. Anny Platto za działalność na rzecz dzieci (2017 r.) czy wyniki rankingu bibliotek. W 2017 r. GBP w Starych Kobiałkach znalazła się na 72 miejscu w Polsce, 4 w województwie lubelskim oraz 1 w powiecie łukowskim. W roku 2018 Biblioteka zajęła 45 miejsce w kraju, 2 w województwie lubelskim i 1 w powiecie łukowskim. W 2021 roku dyrektor instytucji p. Iwona Brodzik została laureatką konkursu Bibliotekarz Roku 2020 zajmując I miejsce w województwie lubelskim i XIII w kraju.
Jako instytucja wyróżniająca się działalności wielokulturowej, Biblioteka prezentowała dobre praktyki podczas V Forum Bibliologów Informatologów i Bibliotekarzy w UMCS w Lublinie (2018 r.) oraz na Międzykulturowym Forum w Warszawie pod hasłem „Ekumenizm międzykulturowy – dialog i tolerancja” (2018 r.)
Biblioteka stara się stworzyć mieszkańcom gminy możliwość kontaktu nie tylko z książką, ale także z nowoczesną techniką (komputer, Internet) oraz szeroko rozumianą kulturą. Obecnie Biblioteka posiada 25 - tysięczny księgozbiór, czytelnię internetową z dostępem do Internetu oraz szeroką ofertę bezpłatnych zajęć rozwijających umiejętności i zainteresowania dzieci i dorosłych. W strukturach biblioteki działają:
- Dziecięcy Zespól Pieśni i Tańca "Ojra"
- Gminna Grupa Literacka "Zawierszowani"
- Zespól śpiewaczy dla dorosłych "Kobierzec"
- Zespół instrumentalno-wokalny "Muzyczna Strefa 44"
- zajęcia nauki gry na gitarze
- Młodzieżowa Brygada Historyczna
- Amatorski Teatr Sztuk Niemęczących ,,Odskocznia"
- Klub Seniora "Sami Swoi" w Starych Kobiałkach
- Klub Seniora "Ostoja" w Jedlance
- Akademia Samodzielności ,,AS"
GBP w Starych Kobiałkach współpracuje także z Fundacją Międzynarodowej Integracji Gospodarczej I Kulturalno-Turystycznej, wspólnie z którą realizuje m.in. projekty wymiany międzynarodowej młodzieży.